Aktualności

Kosmetyki z filtrem a poczucie bezpieczeństwa
30.10.2023
Stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest coraz powszechniejsze. Paradoksalnie jednak stale rośnie także liczba zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry – informuje m.in. pismo „Cancers”.
Choroby skóry są istotnym źródłem stresu psychicznego
12.10.2023
Choroby skóry są niemal dla wszystkich chorych źródłem stresu natury psychicznej, powodują wstyd i zażenowanie, i mogą przyczyniać się do problemów natury psychicznej - wynika z dużego europejskiego badania.
UJ: związek na przebarwienia skórne
04.10.2023
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano związek chemiczny, który może stać się ważnym elementem terapii przebarwień skóry. Udowodniono, że skutecznie hamuje on naturalny proces wytwarzania melaniny przez komórki skóry.
Opracowana w Polsce substancja wejdzie w skład kosmetyków
13.09.2023
Substancja opracowana przez naukowców Politechniki Krakowskiej na bazie lupeolu – składnika kory brzozy – wejdzie w skład kosmetyków antystarzeniowych, intensywnie pielęgnujących – poinformowała uczelnia.
Sprawdzanie znamion i przebarwień na skórze pod kątem czerniaka
24.08.2023
Koniec wakacji to dobry moment, by sprawdzić swoje znamiona i przebarwienia na skórze pod kątem czerniaka – wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypomina, że pomocna może być tzw. metoda ABCDE i zachęca do skorzystania z ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry.
Zaskakujące wyniki badania skuteczności kremów z filtrem
21.08.2023
Specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach przeprowadzili badania skuteczności preparatów do opalania. Jak się okazało, żaden z 18 przebadanych kosmetyków nie chronił przed promieniowaniem podczerwonym.
Kręcone włosy chronią głowę
06.07.2023
Mocno kręcone włosy chroniły głowy wczesnych ludzi przed promieniowaniem słonecznym i przegrzewaniem się głowy – informują naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.