Aktualności
Ponad 7 mln Europejczyków choruje na raka skóry; większości przypadków można zapobiec
1,71 proc. dorosłej populacji Europy ma raka skóry, co oznacza, że ok. 7 304 000 mieszkańców naszego kontynentu cierpi na tę chorobę - wynika z najnowszego badania sondażowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) przedstawionego na wiosennym sympozjum tej organizacji w Lublanie (Słowenia).
Badanie: Kwasy omega-3 mogą pomóc cierpiącym na trądzik
Aż u 94 proc. pacjentów z trądzikiem poziomów kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach był poniżej zalecanego - ogłoszono podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).
Szansa na szybszą diagnostykę czerniaka w POZ?
Amerykańscy naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który szybko analizuje szerokokątne obrazy skóry w celu skuteczniejszego wykrywania złośliwego nowotworu.
Hiszpańscy lekarze: młodzi pacjenci z Covid-19 mają zmiany na skórze stóp
Problemy dermatologiczne dotyczą przede wszystkim młodych osób – twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiały madrycki dziennik „El Pais” i radio Cope.
Koniec z ćwiczeniem zastrzyków na pomarańczach?
Symulator medyczny pozwoli przyszłym specjalistom w dziedzinie dermatologii klinicznej i estetycznej na ćwiczenie zastrzyków podskórnych bez praktyki na pacjentach.
Podejrzewali nowotwór, a winny był tatuaż sprzed lat
CNN opisuje historię Australijki, u której lekarze podejrzewali nowotwór. Okazało się, jednak, że za powiększenie węzłów chłonnych odpowiada wykonany wiele lat wcześniej tatuaż.
Lata 2018-2022 będą wyjątkowo gorące
Tegoroczna fala upałów na całym świecie spowoduje, że rok 2018 będzie wyjątkowo gorący. Podobnie ma być w kolejnych latach – uważają francuscy, brytyjscy i holenderscy naukowcy, którzy opracowali nową metodę przewidywania temperatur.
Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy
Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...
Zastosowanie fototerapii w chorobach skóry. Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne
Za twórcę leczenia wiązką światła uznaje się duńskiego lekarza Nielsa Finsena, który stworzył ponad 100 lat temu, we współpracy z chorującym na skórną postać gruźlicy inżynierem, pierwsze źródło sztucznego promieniowania ultrafioletowego, otrzymując w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny...
Antybiotykoterapia mieszanych zakażeń skóry
Gronkowce i paciorkowce są najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za bakteryjne choroby skóry i tkanek miękkich...