Aktualności
Pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia
Od końca zeszłego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku funkcjonuje pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia. Umożliwia leczenie…
Prawie milion Polaków ma łuszczycę!
Prawie 1 mln Polaków choruje na łuszczycę, która często jest negatywnie postrzegana społecznie, traktowana nawet jako choroba zakaźna, co nie jest prawdą – alarmuje dr hab. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
Kremy z filtrem UV to podstawa profilaktyki czerniaka
Stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry, obok unikania solariów i ekspozycji na silne słońce - radzą dermatolodzy.
Nowatorskie plastry na łuszczycę
Plastry, które przylegają, ale nie przyklejają się do rany i stopniowo wydzielają lek, mają być efektem pracy naukowców z Politechniki Krakowskiej.
Larwoterapia po polsku
Larwami muchy zielonej Lucilia sericata można skutecznie oczyścić rany z tkanek martwiczych – są one bardziej precyzyjne niż chirurg.
V edycja Konferencji Dermatologia Premium Plus
Jakie są nowe jednostki chorobowe w dermatologii? Jak flora bakteryjna wpływa na przebieg leczenia atopowego zapalenia skóry? Jakie są najnowsze metody leczenia łysienia u kobiet? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci, obecni podczas konferencji Dermatologia Premium Plus 2018.
Śląski Uniwersytet Medyczny zatrudni... pacjentów
Symulowanych pacjentów poszukuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Mają odgrywać role chorych podczas zajęć oraz egzaminów dla studentów.
Szykuje się wojna kosmetologów z lekarzami
Resort zdrowia oraz część środowiska lekarskiego chcą, aby zabiegi medycyny estetycznej mogli wykonywać tylko lekarze. Izba Kosmetologów ostrzega, że radykalnie podniesie to ceny takich zabiegów jak wypełnianie zmarszczek czy depilacji laserowej.
Rośnie zachorowalność na nowotwory skóry, w tym czerniaka
W ostatnich latach znacznie zwiększa się zachorowalność na nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego. Co roku wykrywany jest on u niemal 3.000 Polaków - ostrzega dermatolog prof. Anna Woźniacka.
Ekstremalnie poparzony 20-latek uratowany w Małopolskim Centrum Oparzeniowo-Plastycznym
20-latek, który w wyniku wybuchu gazu miał poparzone 95 proc. powierzchni ciała oraz drogi oddechowe, dzięki wysiłkom lekarzy z Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego w Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie został wyleczony. Do pełnej sprawności wróci po rehabilitacji.
Komórki macierzyste pomogą w bezbliznowym leczeniu ran?
W jaki sposób komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej mogą pomóc w gojeniu ran? Zbada to dr Joanna Bukowska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Efekty jej badań mogłyby służyć opracowaniu terapii wspomagających leczenie uszkodzeń skórnych.
Czy skierowania do dermatologa i okulisty zostaną zniesione?
"Analizujemy skutki ewentualnego zniesienia skierowań do dermatologa i okulisty" – informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, w reakcji na postulaty Rzecznika Praw Pacjenta.
Rząd przyjął projekt ustawy o kosmetykach
Obowiązek zgłaszania zakładów produkujących i paczkujących kosmetyki do specjalnego wykazu oraz stworzenie systemu informowania o niepożądanych działaniach kosmetyków - to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie ustawy, który w czwartek (26 kwietnia) przyjęła Rada Ministrów.
Papierosy, alkohol i fast foody - wrogowie skóry
Używki i tzw. śmieciowe jedzenie, od których wielu z nas na co dzień nie może się powstrzymać, nie bez powodu okryte są tak złą sławą. Jak przekonują eksperci, nie tylko pogarszają one ogólny stan zdrowia, ale i poważnie szkodzą naszej skórze.
Dzisiaj pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Łuszczycy
11 października o godz. 14. w Sejmie - w ramach pierwszego w obecnej kadencji rządu posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Łuszczycy - parlamentarzyści oraz reprezentanci organizacji pacjenckich spotkają się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, NFZ i ekspertami w dziedzinie dermatologii.
Zmarła prof. Stefania Jabłońska
8 maja 2017 r. zmarła prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska (właśc. Szela Ginsburg), wybitny dermatolog, ekspert w badaniach nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Była prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (1962-1982 i 1987-1995) oraz kierownikiem Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (1950-1990).
Drastyczna dieta przyspiesza powstawanie zmarszczek
Drastyczna dieta pozbawia skórę witamin i składników odżywczych. Możne stracić jędrność i stać się matowa; szybciej pojawią się też zmarszczki - ostrzega na łamach portalu Esculap.com dietetyk i farmaceutka Magdalena Kurzyp.
MZ chce monitorować niepożądane działania kosmetyków
Stworzenie rejestru zakładów produkujących i paczkujących kosmetyki oraz systemu informowania o niepożądanych działaniach kosmetyków – to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o produktach kosmetycznych, który trafił do konsultacji.
Farmaceuty nie zastąpi ekspedientka w sklepie drogeryjnym
"Nie wyobrażam sobie, żeby fachowość i wiedzę farmaceutów w prawidłowej pielęgnacji zmian skórnych mogła zastąpić nawet najlepiej wyszkolona ekspedientka w sklepie drogeryjnym" - uważa Joanna Maj, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
- 1
- 2
Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy
Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...
Zastosowanie fototerapii w chorobach skóry. Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne
Za twórcę leczenia wiązką światła uznaje się duńskiego lekarza Nielsa Finsena, który stworzył ponad 100 lat temu, we współpracy z chorującym na skórną postać gruźlicy inżynierem, pierwsze źródło sztucznego promieniowania ultrafioletowego, otrzymując w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny...
Antybiotykoterapia mieszanych zakażeń skóry
Gronkowce i paciorkowce są najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za bakteryjne choroby skóry i tkanek miękkich...
Specjalny klips, ułatwiający diagnostykę nowotworów skóry, opracowali naukowcy z dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.