Artykuły

Wybrane choroby bakteryjne skóry

Wybrane choroby bakteryjne skóry

Do zakażeń skóry dochodzi w sprzyjających okolicznościach, takich jak: choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność nerek), nadpotliwość i maceracja skóry, naruszenie bariery naskórkowej lub obniżenie odporności.

Problem właściwej pielęgnacji skóry w wybranych dermatozach

Problem właściwej pielęgnacji skóry w wybranych dermatozach

Profesjonalne leczenie dermatologiczne to nie tylko farmakoterapia, lecz także właściwe pielegnowanie chorej skóry oraz stała profilaktyka po zakończeniu aktywnej fazy leczenia. Celem niniejszego opracowania jest omówienie istotnych składników występujących w dermokosmetykach przydatnych we właściwej pielęgnacji skóry w wybranych dermatozach...

Leczenie tocznia rumieniowatego układowego - współczesne  możliwości i perspektywy

Leczenie tocznia rumieniowatego układowego - współczesne możliwości i perspektywy

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) jest chorobą o podłożu immunologicznym, która charakteryzuje się tworzeniem przeciwciał skierowanych przeciwko jądrom komórkowym z występowaniem wielu objawów klinicznych. Przyczyna choroby jest nieznana, jednak stwierdzono, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do tej choroby. TRU dotyczy głównie kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym, co wynika najprawdopodobniej z wpływu estrogenów.

Postępy w leczeniu miejscowym atopowego zapalenia skóry

Postępy w leczeniu miejscowym atopowego zapalenia skóry

Rozwój przemysłowy i cywilizacyjny spowodował, że coraz więcej czynników powoduje zwiększoną ekspresję atopii. Według danych epidemiologicznych częstość występowania AZS stale rośnie, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Rozpowszechnienie tej choroby wśród osób urodzonych przed 1960 rokiem ocenia się na 1,4-3%, natomiast wśród osób urodzonych po 1970 roku wskaźnik ten szacowany jest na 8,9-20% badanej populacji.

Leczenie farmakologiczne wybranych chorób skóry, stanowiących problem estetyczny

Leczenie farmakologiczne wybranych chorób skóry, stanowiących problem estetyczny

comment 2

W kręgu zainteresowań dermatologii estetycznej pozostaje wiele chorób. Poniżej omówione zostanie farmakologiczne leczenie tych wybranych jednostek chorobowych, które najczęściej są powodem zgłaszania się do gabinetów lekarskich i które są dla pacjentów problemem nie tylko zdrowotnym, ale również psychologicznym.

Postępy w leczeniu trądziku pospolitego

Postępy w leczeniu trądziku pospolitego

comment 3

Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Choroba dotyczy zwłaszcza ludzi młodych i lokalizuje się w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe: na skórze twarzy, pleców i klatki piersiowej.

Nowe spojrzenie na leczenie grzybic powierzchownych

Nowe spojrzenie na leczenie grzybic powierzchownych

Infekcje skórne grzybami zoofilnymi przebiegają zwykle z nasilonym stanem zapalnym, obecnością wykwitów grudkowych i krostkowych. Grzyby antropofilne natomiast wywołują infekcje przewlekłe, ze znacznie słabszą reakcją obronną gospodarza, a tym samym ze słabiej wyrażonym stanem zapalnym.

Nowoczesne podejście do leczenia łuszczycy

Nowoczesne podejście do leczenia łuszczycy

Mimo postępów w terapii łuszczyca pozostaje nadal chorobą, w której leczenie doprowadza jedynie do uzyskania remisji zmian, a nie eliminuje choroby na stałe i musi być prowadzone z okresowymi przerwami do końca życia.

Leczenie zabiegowe w dermatologii estetycznej

Leczenie zabiegowe w dermatologii estetycznej

comment 1

Temat artykułu, obejmujący leczenie zabiegowe w dermatologii estetycznej, ze względu na ilość i złożoność związanych z nim zagadnień musi być w tej formie z konieczności potraktowany skrótowo. Przedstawiamy opis wybranych metod zabiegowych stosowanych w dermatologii estetycznej.

Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy

Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...