Aktualności
Mango pomaga wygładzić zmarszczki
Regularnie spożywane może wpływać na kondycję skóry starszych kobiet o jasnej karnacji – twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Genowa kuracja odmładzająca
Za pomocą aktywacji określonych genów naukowcy sprawili, że skóra dojrzałych myszy nabrała zdolności do regeneracji typowej dla noworodków, np. rany goiły się u nich bez blizn.
Pierwszy potencjalny lek na bielactwo
Amerykańscy naukowcy wykazali, że ruksolitynib, stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku, wykazuje skuteczność w niwelowaniu objawów bielactwa.
Owiany złą sławą lek przeciwtrądzikowy jednak wart stosowania
Leczenie trądziku izotretynoiną powinno być łatwiej dostępne, pomimo doniesień o jej związku z samobójstwami – podaje „Journal of American Academy of Dermatology”.
Smog powoduje wypadanie włosów
Zawieszone w powietrzu cząstki stałe mogą nasilać wypadanie włosów, gdyż obniżają w komórkach poziom białek potrzebnych im do wzrostu i życia.
Nawet intensywna depilacja jest bezpieczna
Specjaliści dotąd ostrzegali, że depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową, jednak najnowsze badania temu zaprzeczają.
Tanie loty przyczyną wzrostu zachorowań na…
W ciągu dziesięciu lat liczba zachorowań na raka skóry w Wielkiej Brytanii wzrosła o 45 proc. Częściową odpowiedzialność na to ponoszą tanie linie lotnicze i szeroka dostępność zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych.
Pod tym względem elektroniczne papierosy nie różnią się od tradycyjnych
Używanie e-papierosów zakłóca proces gojenia ran podobnie jak tradycyjne palenie tytoniu – wykazało badanie, które publikuje „JAMA Facial Plastic Surgery”.
To odkrycie może pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran
Pionierskie badania, prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych.
Skutki przewlekłego wyprysku rąk wciąż lekceważone
Ból, świąd, zaburzenia snu, depresja - to tylko część problemów, z jakimi zmagają się osoby z przewlekłym wypryskiem rąk. Schorzenie, które może też wykluczyć z rynku pracy, jest jednak wciąż lekceważone – alarmują eksperci.
Dlaczego warto zwracać uwagę na zmiany skórne?
Trzeba bacznie zwracać uwagę na wszelkie zmiany skórne, ponieważ mogą być one objawem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych – ostrzega dermatolog z Warszawy dr n. med. Irena Walecka.
Składnik wanilii może pomóc chorym na łuszczycę
Wanilina, która jest związkiem odpowiedzialnym za zapach wanilii, może łagodzić zmiany skórne u chorych na łuszczycę - sugerują badania prowadzone na myszach, które publikuje czasopismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
Składnik wanilii na zmiany skórne w łuszczycy
Wanilina, związek odpowiedzialny za zapach wanilii, może łagodzić zmiany skórne u chorych na łuszczycę – twierdzą naukowcy.
Stres i samotność pogarsza samopoczucie chorych na łuszczycę
Na samopoczucie chorych na łuszczycę w największym stopniu wpływa stres i samotność oraz niedostateczny kontakt z lekarzem. Kobiety z tą choroba dodatkowo czują się bardziej stygmatyzowane – wynika raportu LEO Innovation Lab oraz Happiness Research Institute.
Łuszczyca dotyczy nie tylko skóry, ale całego organizmu
Łuszczyca znacznie zwiększa ryzyko m.in. chorób układu krążenia, w tym zawałów serca i udarów mózgu, otyłości i cukrzycy, łuszczycowego zapalenia stawów. Dlatego osoby cierpiące na to schorzenie często wymagają opieki lekarzy wielu specjalności, nie tylko dermatologa.
W łuszczycy cierpienie chorego nie zależy od rozmiarów zmian
W łuszczycy, która jest chorobą zapalną, nawet mniej rozległe zmiany, ale szczególnie położone, mogą sprawić, że pacjent cierpi fizycznie i psychicznie – przekonywali dermatolodzy i pacjenci na konferencji prasowej w Warszawie.
Co nowego w atopowym zapaleniu skóry?
Białko HLA-G1, które chroni płód podczas ciąży, wykazuje duży potencjał w leczeniu atopowego zapalenia skóry i innych schorzeń, u podstaw których leżą nadmierne reakcje immunologiczne - dowodzą naukowcy z Japonii. Wyniki swojej pracy opublikowali na łamach "International Immunopharmacology".
Tatuaże niebezpieczne z powodu toksycznych barwników
Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przebadali stosowane przez tatuażystów barwniki pod kątem zawartości w nich metali ciężkich i ryzyka, które niosą dla zdrowia. Sprawdź, który kolor tuszu jest najbardziej niebezpieczny?
Nie tylko dermatolog dla chorującego na łuszczycę
Chorzy na łuszczycę potrzebują dostępu do lekarzy wielu specjalności, nie tylko dermatologa czy reumatologa. Powinni być również pod stałą opieką psychologa lub psychiatry – oceniają lekarze i pacjenci.
Jak jedzenie wpływa na skórę
Dieta w dużym stopniu wpływa na wygląd skóry. Dermatolodzy i dietetycy od dawna zauważają, że trądzik, zmarszczki i ziemista cera mogą być wynikiem źle stosowanej diety.
- 1
- 2
Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy
Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...
Zastosowanie fototerapii w chorobach skóry. Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne
Za twórcę leczenia wiązką światła uznaje się duńskiego lekarza Nielsa Finsena, który stworzył ponad 100 lat temu, we współpracy z chorującym na skórną postać gruźlicy inżynierem, pierwsze źródło sztucznego promieniowania ultrafioletowego, otrzymując w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny...
Antybiotykoterapia mieszanych zakażeń skóry
Gronkowce i paciorkowce są najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za bakteryjne choroby skóry i tkanek miękkich...