Aktualności

Zaskakujące wyniki badania skuteczności kremów z filtrem
21.08.2023
Specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach przeprowadzili badania skuteczności preparatów do opalania. Jak się okazało, żaden z 18 przebadanych kosmetyków nie chronił przed promieniowaniem podczerwonym.
Kręcone włosy chronią głowę
06.07.2023
Mocno kręcone włosy chroniły głowy wczesnych ludzi przed promieniowaniem słonecznym i przegrzewaniem się głowy – informują naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Zjazd PTD w 100-lecie jego powstania
31.05.2023
W wydarzeniu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego bierze udział ponad 1600 dermatologów i około 200 wykładowców, a wygłoszonych zostanie ponad 300 wykładów.
Ochrona przed słońcem to podstawa profilaktyki czerniaka
18.05.2023
Za zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry w 90 proc. odpowiada promieniowanie UV, dlatego ochrona skóry przed działaniem słońca jest podstawą profilaktyki tych chorób.
Leczenie łysienia trzeba rozpocząć jak najwcześniej
04.04.2023
Nie należy zwlekać z leczeniem łysienia, im później je rozpoczniemy tym gorzej, gdyż do uratowania pozostaje mniej mieszków włosowych - ostrzega dermatolog dr Monika Słowińska.
Leczenie łuszczycy w Polsce jest na europejskim poziomie
04.04.2023
1 marca weszły z życie zmiany w programie leczenia chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej. Dostęp do leczenia łuszczycy w Polsce jest już na europejskim poziomie – uważa konsultant krajowy w zakresie dermatologii i wenerologii Wojskowej Służby Zdrowia prof. Witold Owczarek.
Osoby suplementujące witaminę D rzadziej chorują na czerniaka skóry
13.01.2023
Wśród osób zażywających regularnie suplementy z witaminą D obserwuje się mniej przypadków czerniaka skóry niż wśród tych, którzy nie przyjmują tej witaminy – wynika z fińskiego badania, które publikuje czasopismo "Melanoma Research”.
Ważne rzeczy do zmiany w leczeniu chorych na łuszczycę
27.10.2022
1
Specjaliści w dziedzinie dermatologii i reumatologii mówili o tym podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, który jest obchodzony 29 października.