Aktualności
Z perspektywy zdrowia nie warto robić sobie tatuaży – uważa dermatolog Maciej Pastuszczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreśla m.in. potencjalną rakotwórczość części składników tuszów i wzrost ryzyka procesów chorobotwórczych.
Podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę.
07.03.2024
Skład i budowa blizn różnią się w zależności od płci – wykazali uczeni z Olsztyna. Tkanki u mężczyzn charakteryzują się większą zawartością kolagenu typu 1 i elastyny.
Skóra jest największym organem naszego ciała i ma ogromny wpływ na nasz organizm
29.02.2024
Odpowiednio zmodyfikowane bakterie skórne, normalnie sprzyjające trądzikowi, są w stanie również wydzielać cząsteczki leczące go.
12.01.2024
Mikrobiota jelitowa odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu naszego zdrowia. W przywróceniu jej równowagi pomocne są prebiotyki i probiotyki. Naukowcy z Olsztyna sprawdzają, jak suplementacja prebiotykiem pochodzącym z cykorii wpływa na poprawę zdrowia pacjentów z łuszczycą.
18.12.2023
Hemoglobina, białko które wiąże tlen w czerwonych krwinkach, jest również obecna w naskórku, najbardziej zewnętrznej warstwie naszej skóry.
20.11.2023
Ewolucja wszy głowowej odzwierciedla ludzkie migracje w Amerykach i kolonizację tych kontynentów – piszą naukowcy na łamach periodyku „PLOS ONE”.
16.11.2023