Aktualności

Ważne rzeczy do zmiany w leczeniu chorych na łuszczycę
27.10.2022
1
Specjaliści w dziedzinie dermatologii i reumatologii mówili o tym podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, który jest obchodzony 29 października.
Tzw. zespół włosów niedających się uczesać ma podłoże genetyczne
04.09.2022
Tak zwany zespół włosów niedających się uczesać (UHS) ma podłoże genetyczne - informuje pismo „JAMA Dermatology“.
Dermatolog: częściej stosujemy kremy z filtrem, ale mało kto robi to prawidłowo
29.07.2022
Ważna jest prawidłowa aplikacja kremów z filtrem. Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo - powiedziała w rozmowie z PAP dermatolog Małgorzata Jeziorna. Wskazała, że powinno się stosować 2 mg kremu na centymetr kwadratowy ciała.
Nowe badana kliniczne leczenia egzemy skóry
26.07.2022
Leczenie egzemy skóry nie zawsze daje efekty, dlatego prowadzone są wciąż badania nad nowymi terapiami. Kolejne rozpoczynają się w kilku miastach w Polsce.
Prosta biopsja skóry pokazuje stan pacjentów z COVID-19
17.07.2022
2
Z pomocą nieskomplikowanej biopsji skóry naukowcy wykryli u osób z ciężkim COVID-19 mikroskrzepy w niewielkich tętnicach i żyłach. Metoda może pozwolić na szybką identyfikację pacjentów szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19.
Kampania: rak skóry błędnie kojarzony jest głównie z czerniakiem
19.05.2022
Rak skóry to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u ludzi o białym kolorze skóry, błędnie kojarzony głównie z czerniakiem – przekonują organizatorzy kampanii edukacyjnej „Rak UV”.
Eksperci: czerniaka wykrytego wcześnie można wyleczyć, dlatego raz w miesiącu trzeba oglądać skórę
18.05.2022
Wczesne wykrycie czerniaka daje niemal blisko 100 proc. szanse na jego wyleczenie, dlatego raz w miesiącu powinniśmy prowadzić samoobserwację skóry, a raz na rok zbadać znamiona u dermatologa lub chirurga onkologa – apelują eksperci.
Ponad 7 mln Europejczyków choruje na raka skóry; większości przypadków można zapobiec
17.05.2022
6
1,71 proc. dorosłej populacji Europy ma raka skóry, co oznacza, że ok. 7 304 000 mieszkańców naszego kontynentu cierpi na tę chorobę - wynika z najnowszego badania sondażowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) przedstawionego na wiosennym sympozjum tej organizacji w Lublanie (Słowenia).