Aktualności
Mango pomaga wygładzić zmarszczki
Regularnie spożywane może wpływać na kondycję skóry starszych kobiet o jasnej karnacji – twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Śląscy naukowcy opracowali klips ułatwiający diagnostykę czerniaka
Specjalny klips, ułatwiający diagnostykę nowotworów skóry, opracowali naukowcy z dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Genowa kuracja odmładzająca
Za pomocą aktywacji określonych genów naukowcy sprawili, że skóra dojrzałych myszy nabrała zdolności do regeneracji typowej dla noworodków, np. rany goiły się u nich bez blizn.
Pierwszy potencjalny lek na bielactwo
Amerykańscy naukowcy wykazali, że ruksolitynib, stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku, wykazuje skuteczność w niwelowaniu objawów bielactwa.
Hiszpańscy lekarze: młodzi pacjenci z Covid-19 mają zmiany na skórze stóp
Problemy dermatologiczne dotyczą przede wszystkim młodych osób – twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiały madrycki dziennik „El Pais” i radio Cope.
Owiany złą sławą lek przeciwtrądzikowy jednak wart stosowania
Leczenie trądziku izotretynoiną powinno być łatwiej dostępne, pomimo doniesień o jej związku z samobójstwami – podaje „Journal of American Academy of Dermatology”.
Pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia
Od końca zeszłego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku funkcjonuje pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia. Umożliwia leczenie…
Koniec z ćwiczeniem zastrzyków na pomarańczach?
Symulator medyczny pozwoli przyszłym specjalistom w dziedzinie dermatologii klinicznej i estetycznej na ćwiczenie zastrzyków podskórnych bez praktyki na pacjentach.
Smog powoduje wypadanie włosów
Zawieszone w powietrzu cząstki stałe mogą nasilać wypadanie włosów, gdyż obniżają w komórkach poziom białek potrzebnych im do wzrostu i życia.
Nawet intensywna depilacja jest bezpieczna
Specjaliści dotąd ostrzegali, że depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową, jednak najnowsze badania temu zaprzeczają.
Podejrzewali nowotwór, a winny był tatuaż sprzed lat
CNN opisuje historię Australijki, u której lekarze podejrzewali nowotwór. Okazało się, jednak, że za powiększenie węzłów chłonnych odpowiada wykonany wiele lat wcześniej tatuaż.
Tanie loty przyczyną wzrostu zachorowań na…
W ciągu dziesięciu lat liczba zachorowań na raka skóry w Wielkiej Brytanii wzrosła o 45 proc. Częściową odpowiedzialność na to ponoszą tanie linie lotnicze i szeroka dostępność zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych.
Prawie milion Polaków ma łuszczycę!
Prawie 1 mln Polaków choruje na łuszczycę, która często jest negatywnie postrzegana społecznie, traktowana nawet jako choroba zakaźna, co nie jest prawdą – alarmuje dr hab. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
Kremy z filtrem UV to podstawa profilaktyki czerniaka
Stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry, obok unikania solariów i ekspozycji na silne słońce - radzą dermatolodzy.
Pod tym względem elektroniczne papierosy nie różnią się od tradycyjnych
Używanie e-papierosów zakłóca proces gojenia ran podobnie jak tradycyjne palenie tytoniu – wykazało badanie, które publikuje „JAMA Facial Plastic Surgery”.
Nowatorskie plastry na łuszczycę
Plastry, które przylegają, ale nie przyklejają się do rany i stopniowo wydzielają lek, mają być efektem pracy naukowców z Politechniki Krakowskiej.
Larwoterapia po polsku
Larwami muchy zielonej Lucilia sericata można skutecznie oczyścić rany z tkanek martwiczych – są one bardziej precyzyjne niż chirurg.
V edycja Konferencji Dermatologia Premium Plus
Jakie są nowe jednostki chorobowe w dermatologii? Jak flora bakteryjna wpływa na przebieg leczenia atopowego zapalenia skóry? Jakie są najnowsze metody leczenia łysienia u kobiet? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci, obecni podczas konferencji Dermatologia Premium Plus 2018.
Lata 2018-2022 będą wyjątkowo gorące
Tegoroczna fala upałów na całym świecie spowoduje, że rok 2018 będzie wyjątkowo gorący. Podobnie ma być w kolejnych latach – uważają francuscy, brytyjscy i holenderscy naukowcy, którzy opracowali nową metodę przewidywania temperatur.
Śląski Uniwersytet Medyczny zatrudni... pacjentów
Symulowanych pacjentów poszukuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Mają odgrywać role chorych podczas zajęć oraz egzaminów dla studentów.
Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy
Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...
Zastosowanie fototerapii w chorobach skóry. Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne
Za twórcę leczenia wiązką światła uznaje się duńskiego lekarza Nielsa Finsena, który stworzył ponad 100 lat temu, we współpracy z chorującym na skórną postać gruźlicy inżynierem, pierwsze źródło sztucznego promieniowania ultrafioletowego, otrzymując w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny...
Antybiotykoterapia mieszanych zakażeń skóry
Gronkowce i paciorkowce są najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za bakteryjne choroby skóry i tkanek miękkich...