Aktualności
Eksperci: czerniaka wykrytego wcześnie można wyleczyć, dlatego raz w miesiącu trzeba oglądać skórę
Wczesne wykrycie czerniaka daje niemal blisko 100 proc. szanse na jego wyleczenie, dlatego raz w miesiącu powinniśmy prowadzić samoobserwację skóry, a raz na rok zbadać znamiona u dermatologa lub chirurga onkologa – apelują eksperci.
Ponad 7 mln Europejczyków choruje na raka skóry; większości przypadków można zapobiec
1,71 proc. dorosłej populacji Europy ma raka skóry, co oznacza, że ok. 7 304 000 mieszkańców naszego kontynentu cierpi na tę chorobę - wynika z najnowszego badania sondażowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) przedstawionego na wiosennym sympozjum tej organizacji w Lublanie (Słowenia).
Badanie: Kwasy omega-3 mogą pomóc cierpiącym na trądzik
Aż u 94 proc. pacjentów z trądzikiem poziomów kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach był poniżej zalecanego - ogłoszono podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).
Eksperci: w ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry wciąż brakuje leczenia biologicznego
Wciąż nie ma refundacji leku biologicznego pomagającego nastoletnim pacjentom z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry, znacznie obniżającą jakość życia – alarmują eksperci. Zwracają uwagę, że ten sam lek od 1 maja jest już dostępny w leczeniu astmy
Badacze: Biopsje skóry będą mniej potrzebne?
Niewielkie, przypominające telefon urządzenie ma zastąpić obciążające pacjentów biopsje skóry przy diagnostyce nowotworów. Wykorzystuje ono technologię podobną do stosowanej w skanerach na lotniskach i ocenia skórną zmianę w ciągu kilku sekund.
Szansa na szybszą diagnostykę czerniaka w POZ?
Amerykańscy naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który szybko analizuje szerokokątne obrazy skóry w celu skuteczniejszego wykrywania złośliwego nowotworu.
Ruszyła ogólnopolska infolinia dla pacjentów z łuszczycą
Aby wesprzeć chorych na łuszczycę w szukaniu pomocy w okresie pandemii, Fundacja Amicus uruchomiła ogólnopolską infolinię „PSOs Łuszczyca”.
Ozdrowieńcy tracą włosy
Do lekarzy zgłaszają się ozdrowieńcy z Covid-19, którzy skarżą się na nasilone wypadanie włosów. Problem pojawia się kilka miesięcy po przechorowaniu i może dotykać nawet…
Nowy objaw Covid-19
U wielu osób zakażonych SARS-CoV-2 występują na skórze nietypowe wysypki, które mogą stanowić pierwszy lub nawet jedyny objaw infekcji. Pokazało to szeroko zakrojone badanie.
W 2020 r. o ponad połowę mniej przypadków kiły i rzeżączki
Zarejestrowano aż o ponad połowę mniej przypadków kiły i rzeżączki niż w 2019 r. – wynika z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny.
Istnieje jadalny filtr przeciwsłoneczny
Spożywanie winogron pomaga chronić skórę przed promieniowaniem UV – donoszą dermatolodzy na łamach „The Journal of the American Academy of Dermatology”.
Mango pomaga wygładzić zmarszczki
Regularnie spożywane może wpływać na kondycję skóry starszych kobiet o jasnej karnacji – twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Śląscy naukowcy opracowali klips ułatwiający diagnostykę czerniaka
Specjalny klips, ułatwiający diagnostykę nowotworów skóry, opracowali naukowcy z dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Genowa kuracja odmładzająca
Za pomocą aktywacji określonych genów naukowcy sprawili, że skóra dojrzałych myszy nabrała zdolności do regeneracji typowej dla noworodków, np. rany goiły się u nich bez blizn.
Pierwszy potencjalny lek na bielactwo
Amerykańscy naukowcy wykazali, że ruksolitynib, stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku, wykazuje skuteczność w niwelowaniu objawów bielactwa.
Hiszpańscy lekarze: młodzi pacjenci z Covid-19 mają zmiany na skórze stóp
Problemy dermatologiczne dotyczą przede wszystkim młodych osób – twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiały madrycki dziennik „El Pais” i radio Cope.
Owiany złą sławą lek przeciwtrądzikowy jednak wart stosowania
Leczenie trądziku izotretynoiną powinno być łatwiej dostępne, pomimo doniesień o jej związku z samobójstwami – podaje „Journal of American Academy of Dermatology”.
Pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia
Od końca zeszłego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku funkcjonuje pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia. Umożliwia leczenie…
Koniec z ćwiczeniem zastrzyków na pomarańczach?
Symulator medyczny pozwoli przyszłym specjalistom w dziedzinie dermatologii klinicznej i estetycznej na ćwiczenie zastrzyków podskórnych bez praktyki na pacjentach.
Reakcje skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Fotodermatozy
Wiek XX i XXI to okres zwiększonej ekspozycji człowieka na działanie światła słonecznego. Wśród przyczyn tego zjawiska należy wymienić wydłużenie życia człowieka, zmiany obyczajowe pociągające za sobą nowe kanony mody i sposoby spędzania wolnego czasu, zastosowanie sztucznych źródeł energii świetlnej w celach kosmetycznych, a także zmiany w atmosferze prowadzące do zmniejszenia warstwy ozonowej...
Zastosowanie fototerapii w chorobach skóry. Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne
Za twórcę leczenia wiązką światła uznaje się duńskiego lekarza Nielsa Finsena, który stworzył ponad 100 lat temu, we współpracy z chorującym na skórną postać gruźlicy inżynierem, pierwsze źródło sztucznego promieniowania ultrafioletowego, otrzymując w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny...
Antybiotykoterapia mieszanych zakażeń skóry
Gronkowce i paciorkowce są najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za bakteryjne choroby skóry i tkanek miękkich...
Rak skóry to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u ludzi o białym kolorze skóry, błędnie kojarzony głównie z czerniakiem – przekonują organizatorzy kampanii edukacyjnej „Rak UV”.